Za precej problemov pri fotografiji, pripravi in tisku imamo rešitve. Če imate problem z barvami, ga verjetno lahko rešimo.
Če se odločate za nakup tiskalnika, s katerim bi tiskali na tkanino ali druge izdelke, si najprej preberite razlike med sublimacijo, direktnim tiskom na tkanino in preslikači. Izbira prave tehnike tiskanja je ključnega pomena.
Nekako od sredine leta 2020 so se začele na internetu pojavljati informacije o zanimivem načinu izdelave preslikačev. Postopek so poimenovali DTF (Direct To Film), saj se preslikače tiska na folijo (film).
Postopek DTF (na kratko):
- z inkjet tiskalnikom se tiska direktno na folijo
- še mokro barvo se prekrije z lepilom v prahu
- višek praha se odstrani
- s segrevanjem se prah delno stopi in posuši barva
- dobimo preslikač, ki ga lahko odtisnemo na željeno površino
Osvetljevanje na film iz dneva v dan izgublja svoje največje uporabnike. Tisti, ki ostajajo vezani na film v svoji produkciji, imajo vedno večje probleme. Čeprav je kvaliteta filma pri osvetljevanju dejansko največja, število osvetljevalnih naprav upada. Razlog leži v kemiji.
Se pa da film izdelati tudi z ink-jet tiskalnikom. Sledi nekaj naših ugotovitev, ki vam bodo mogoče v pomoč.
Danes se le nostalgično spominjamo Kodakovega Matchprint ali DuPont Cromalin sistema na folije. Zamudni in dragi postopek je zamenjal enostavni, hitri in poceni postopek izdelave preiskusnega odtisa z ink-jet tiskalnikom - med slovenskimi uporabniki bolj znan pod imenom BEST print.
BEST print je dobil ime po pionirju digitalnega preiskusnega odtisa - podjetju BEST iz Nemčije.
Če primerjamo tisk včasih in sedaj je prav neverjetno, kako se je v relativno kratkem času vse spremenilo. Pred zgolj 30-timi leti je moral imeti tiskar precej več umetniške žilice kot danes. Izdelava barvnih izvlečkov, prelom in tisk so bili v večini primerov zaprti sistemi. Standardov ni bilo. Število ponudnikov je bilo zelo malo. Časi za izdelavo tiskovine in cene pa za današnje razmere že kar absurdni. Kako se je pa spreminjala kvaliteta tiska?
Dostikrat se pojavi želja, da bi z ink-jet tiskalnikom natisnili barve, ki so izven standardnega RGB ali CMYK barvnega prostora. Največkrat gre za neprocesne barve podjetja Pantone. Najboljše rezultate praviloma dosegajo posebni programi za tiskanje. Za enostavno in barvno točno tiskanje z velikim barvnim obsegom na vašem obstoječem ink-jet tiskalniku imamo zelo zanimivo rešitev, za katero potrebujete dober ink-jet papir in nekaj znanja.