Izdelava preiskusnih odtisov z inkjet tiskalnikom
Danes se le nostalgično spominjamo Kodakovega Matchprint ali DuPont Cromalin sistema na folije. Zamudni in dragi postopek je zamenjal enostavni, hitri in poceni postopek izdelave preiskusnega odtisa z ink-jet tiskalnikom - med slovenskimi uporabniki bolj znan pod imenom BEST print.
BEST print je dobil ime po pionirju digitalnega preiskusnega odtisa - podjetju BEST iz Nemčije.
Kaj potrebujete?
1. Program
2. Tiskalnik
- 4-barvni tiskalniki so primerni za izdelavo preiskusnih odtisov za CMYK ofset tisk.
- 10-barvni tiskalniki so primerni za tiste, ki bi želeli barvno pravilno izpisovatu tudi neprocesne barve (Pantone, HKS, Toyo, ...). Poleg standardnih temnih in svetlih (C, Lc, M, Lm, Y, Lk, LLk, K-Photo, K-Mat) imajo tudi oranžno in zeleno, ki pripomorejo k večjem barvnem obsegu.
- Epson ima tudi 10-barvno inačico z vijolično barvo ( C, Lc, M, Lm, Y, Lk, K-Photo, K-Mat, OR, G, V) s katero je barvni obseg še večji. V tej konfiguraciji je možno točno simulirati kar 99% barv barvnega kataloga Pantone Coated. Tega svetujemo za izdelavo zahtevnih preiskusnih odtisov za tisk embalaže ali za flekso tisk.
3. Papir za preiskusne odtise
Papir za izdelavo preiskusnih odtisov mora zadostiti nekaterim tehničnim zahtevam:
- velikost barvnega obsega - kombinacija papirja in tiskalnika mora imeti večji barvni obseg od načina tiska, ki ga simuliramo. Tako je lahko za CMYK ofset tisk na nepremazni material dober že boljši ink-jet mat papir, za flekso tisk s Pantone barvami pa potrebujemo vrhunsko folijo.
- ponovljivost izdelave papirja - papir za preiskusne odtise je nekoliko dražji od primerljivega papirja za izpis fotografij ali celo plakatov, saj je pri izdelavi potrebna bistveno večja kontrola ponovljivost.
4. ICC opise
Za izpisovanje sta potrebna najmanj dva ICC opisa
- ICC za opis tiska - ti pridejo s programom ali se jih brezplačno naloži z ene od strani, ki se ukvarjajo s standardizacijo tiska (ECI za ofset tisk na pole in rotacijo, IFRA za časopisno rotacijo)
- ICC opis za tiskalnik - za vsako kombinacijo tiskalnika in papirja je potrebno imeti dober ICC opis. Tukaj sta dve možnosti:
- uporabite ICC opis, ki je priložen programu (generični ICC) za izdelavo preiskusnih odtisov
- naredite ICC opis (ali ga naredimo mi za vas) za vaš tiskalnik. Seveda je ta bistveno bolj točen kot generični ICC opis.
Kdaj je barvni izpis tudi preiskusni odtis po ISO standardu?
Dogaja se, da nekdo odnese isto datoteko v nekaj tiskarn in repro studijev ter od njih dobi barvno različne izpise, vsi pa naj bi bili preskusni odtisi. Komu sedaj zaupati? Pri takih dilemah nam na pomoč priskoči standardizacija - in tudi za izdelavo preiskusnih odtisov je na voljo standard - ISO 12647-7.
1. Uporabljajte preverjene papirje za preiskusni odtis
Preiskusne odtise lahko tiskate na večino na trgu dostopnih foto-papirjev za tiskalnike. Mi smo ga naredili celo z EPSON solventnim tiskalnikom na nepremazno nalepko, a zgolj zato, da smo lahko nekoliko podražili konkurenco. Foto in produkcijski papirji imajo manjšo stopnjo izhodne kontrole in kaj lahko se zgodi, da vaš barvni izpis ni več tak, da predstavlja barvno točno simulacijo tiska. Zato so papirji za preiskusne odtise pravilo dražji od foto in produkcijskih. Poleg papirjev pod blagovno znamko EFI imamo v ponudbi papirje za preiskusne odtise pod našo blagovno znamko. Za njih imamo tudi FOGRA certifikat, kjer potrjujejo, da papir ustreza ISO standardu za preiskusne odtise. Več o tem v Novici. Navkljub kvaliteti in FOGRA certifikatu je cena tega papirja zelo konkurenčna.
2. Parametri barvnega nadzora v podpisu
Tako v programu EFI eXpress kot v Fiery XF lahko nastavite izpis podpisa (Job Ticket), iz katerega je razvidno, kateri ICC opis ste uporabili za simulacijo. Od leta 2015 sa se za simulicijo tiska na pole na mat ali svetleče ofset premazne papirje svetuje uporaba referenčnega ICC opisa PSOcoated_v3.icc (narejen po FOGRA 51 podatkih). Za nepremazne papirje se uporablja PSOuncoated_v3_FOGRA52.icc (narejen po FOGRA 52 podatkih).
3. Fogra klin in meritev tega klina
Fogrin klin je priložen vsem verzijam EFI programov. Meritev tega klina je pomembna tako za tistega, ki naredi preiskusni odtis, kot za tistega, ki ga prejme. Pri tiskanju preiskusnega odtisa lahko pride do odstopanj, ki niso takoj vidna na oko - zamašene šobe, slaba (pretečena) barva, tisk na napačen papir, tisk z napačnimi parametri, itn. Če premerite klin in izpišete nalepko s povzetkom, ste lahko vi in vaše stranke sigurni, da je izpis iz tiskalnika res preiskusni odtis po veljavnem ISO standardu. Od novembra 2016 je v veljavi ISO 12647-7:2016. Verzija tega standarda iz leta 2013 je neveljavna.
FOGRA klin za merjenje točnosti preiskusnega odtisa. Postavitev za inštrument i1Pro |
Na izpisu morajo biti:
|
Primeri meritev, narejeni z našimi rešitvami:
Simulacija tiska na premazne materiale (FOGRA51) s tiskalnikom Epson 4880 |
Simulacija tiska na premazne materiale (FOGRA51) s tiskalnikom Epson 4900 |
Simulacija tiska na premazne materiale (FOGRA39) s tiskalnikom Epson 4900 |
Simulacija tiska na nepremazne materiale (FOGRA52) s tiskalnikom Epson 4900 |
Simulacija tiska na premazne materiale (FOGRA51) s tiskalnikom Epson 11880 |
4. GATF nalepka
Nalepka je hitri pokazatelj, ali je svetloba, pod katero gledamo preiskusni odtis, ustrezna. Napake uporabe neustrezne svetlobe se kažejo na dva načina:
- če gledamo samo preiskusni odtis: večina novejših tiskalnikov uporablja pigmentne barve, ki imajo na neustrezni svetlobi močan barvni premik (npr. pod neonskimi lučmi je izpis ponavadi močno magenten)
- če primerjamo ofset odtis s preiskusnim odtisom: ker gre za različne barve (ofset barva : ink-jet barva) s čisto drugačno kemično zgradbo so izpisi neprimerljivi zaradi metamerizma.
5. Preiskusni odtis lahko tudi certificirate
Fogra ima v svojem programu tudi merjenje preiskusnega odtisa in v primeru, da ta ustreza ISO standardu ISO 12647-7 izda tudi ustrezno potrdilo, s katerim lahko dokazujete ustreznost vašega preiskusnega odtisa.
Povezane novice
Fogra je pripravila nove podatke, ki opisujejo tisk po standardu ISO 12647-2:2013. FOGRA53 opisuje barvni prostor za izmenjavo podatkov, FOGRA54 pa rotacijski tisk na papir skladen z PS6 (nepremazni SC-B). Datoteke najdete na straneh FOGRE.
V združenju ECI so naredili ICC opise. ICC opise za tisk na pole in rotacijo najdete na podstrani downloads, delovne profile pa na Working color spaces.
V knjižici MediaStandard Print nemško združenje tiskarjev Bundesverband Druck und Medien e. V. (bvdm) zbere zahteve ISO standardov za tisk. Najprej objavijo nemško verzijo, potem jo včasih še prevedejo v angleščino.
PM200 in PM150 sta papirja, na katera lahko tiskate preiskusne odtise po ISO standardu.
Konec leta nas je precej razveselil članek v FOGRA novicah, v katerem Tiskarna knjigoveznica Radovljica opisuje svoj prehod na veljavni standard za tisk.