Kateri inštrument in program sta najboljša za kalibracijo ekrana?
Spektrofotometer ali kolorimeter? Priloženi program, nekaj plačljivega ali celo brezplačnega? Nekaj odgovorov na najbolj pogosta vprašanja.
1. Inštrument
Večno vprašanje je izbira inštrumenta. Spektrofotometer ali kolorimeter? Vsak ima svoje prednosti in slabosti.
1.1. Kolorimeter
Pri kolorimetru je tudi zelo pomembno vprašanje - kateri kolorimeter? Zgodovinsko velja, da je potrebno kolorimeter zamenjati vsakič, ko se zamenja tip monitorja. Kar je bilo dobro za CRT monitorje, ni bilo dobro za prve LCD monitorje. Naslednja menjava je bila potrebna pri uvedbi LED osvetlitve LCD monitorjev. Novi inštrumenti so lahko merili stare naprave, obratno to ni šlo. Dejansko je nekaj problema v senzorju, nekaj pa v korekcijskih tabelah.
1.2. Spektrofotometer
Kalibracija ekrana s spektrofotometrom je bila vedno precej bolj zamudna in nerodna kot kalibracija s kolorimetrom. Že manipulacija je težja, saj je potrebno spektrofotometer kalibrirati na posebni ploščici, in ga potem pritrditi na nosilec, ki omogoča merjenje ekrana. Drugi problem je čas merjenja. Merjenje s spektrofotometrom je nekajkrat počasnejše kot merjenje s kolorimetrom.
Glavni razlog za počasnejše merjenje je precej enostaven - kolorimeter ima tri senzorje. Poleg tega je vhodna odprtina zelo velika. Vsa svetloba se razdeli samo na tri senzorje, ki lahko hitro in točno izmerijo jakost svetlobe. Pri spektrofotometru je vhodna odprtina neprimerno manjša, pa še svetloba se deli na bistveno več senzorjev (recimo i1Pro2 meri na 3,5 nm od 380 do 730 nm - 100 senzorjev). Posledično dobi vsak senzor zelo malo svetlobe.
En od večjih problem v preteklosti so bile špice v barvnem spektru, ki jih je spektrofotometer videl in upošteval v kalkulaciji, kolorimeter pa ne. Ljudje tudi nismo videli teh špic. Zato je bilo merjenje s kolorimetrom bolj podobno tistemu, kar smo ljudje videli. Novejši monitorji imajo teh špic v spektru bistveno manj.
CCFL osvetlitev monitorja Samsung 214T - rdeči, modri in zeleni kanal. S pikami je označena meritev bele svetlobe, siva črta predstavlja spekter sive barve na zaslonu. Izmerjeno z inštrumentom i1Pro2.
LED osvetlitev novejšega monitorja - rdeči, modri in zeleni kanal. S pikami je označena meritev bele svetlobe, sive črte predstavlja spekter različno sivih barv na zaslonu. Svetlejša kot je siva, višja je krivulja. Izmerjeno z inštrumentom i1Pro2.
1.3. Naš nasvet
Za večino uporabnikov je kolorimeter prava izbira. Meritve so hitre, naprava majhna in nezahtevna za rokovanje. ICC opisi so dovolj točni za večino uporabnikov. Če pa imate večje zahteve po točnosti, več monitorjev, priključenih na isti računalnik ali kaj podobnega, potem je spektrofotometer boljša izbira, a le z ustrezno programsko opremo.
2. Programska oprema
S časom smo ugotovili, da priloženi i1Profiler ni dovolj. Problemi se pokažejo predvsem pri kalibraciji več monitorjev, ki so priključeni na en računalnik. Tudi v primeru, da gre za isti tip monitorja, so razlike vidne, če damo za ozadje eno od sivih barv. Večina uporabnikov bi samo zamahnila z roko - nam to ni bilo dovolj dobro. Poiskusili smo z dvema rešitvama - brezplačni displayCAL in basICColor Display. Slednji je plačljiv, a je rezultat dolgoletnega razvoja enega največjih strokovnjakov za barve Karla Kocha. Vgrajene ima algoritme, ki jih drugje nismo zasledili.
Oba programa po vnosu uporabnikovih želja precej samostojno naredita ICC opis in takoj preverita rezultat. Če merimo s kolorimetrom, ni bistvene prednosti pred i1Profilerjem. Bistena razlika je pri merjenju s spektrofotometrom. Čas se sicer podaljša, a rezultat je neprimerno boljši.
Časi - uporabno samo kot primer. V programih so opcije za nastavljanje hitrosti merjenja, Display in displaCAL delata tudi optimizacijo, ki lahko precej spremeni končni čas, a tudi bistveno izboljša rezultat.
i1Profiler (priložen inštrumentu i1Display Pro in i1Pro ob nakupu)
- inštrument i1Display - 3:01 za ICC, 1:05 za preverjanje
- inštrument i1pro2 - 6:10 za ICC, 1:16 za preverjanje
basICColor Display (doplačilo - pokličite za ceno)
- inštrument i1pro2 - 6:60 - 9:45 (za ICC in preverjanje)
displayCAL (brezplačni)
- inštrument i1Display - 10:00 (za ICC in preverjanje)
- inštrument i1pro2 - 26:00 (za ICC in preverjanje)
2.1. i1Profiler
Program je splošni za vse novejše inštrumente podjetja X-Rite (Calibrite) družine Display in i1Pro. Odvisno od verzije inštrumenta je na voljo več ali manj opcij. Program je preprost za uporabo, večina uporabnikov je zelo zadovoljna z rezultatom. Nastavitve parametrov in njihov opis najdete na naši posebni strani.
Povezave:
- Poročilo o kakovosti ICC opisa (PDF)
- funkcije v Pro verziji programa basICColor display 6 (PDF, ANG)
- Kako pravilno skalibrirati XDR zaslon v zadnji verziji MacOS (Karl Koch, PDF, ANG)
2.2. basICColor Display
Praktično vse opcije se imenujejo isto ali zelo podobno kot v programu i1Profiler. ICC opisi so precej boljši, predvsem pri uporabi spektrofotometra. Program ima precej prednastavitev za različne scenarije uporabe monitorja - softproof, urejanje fotografij, videa, in podobno. Pro verzija licence omogoča tudi zelo napredne funkcije. Več informacij na njihovi strani. Program lahko kupite pri nas.
Povezava: Poročilo o kakovosti ICC opisa (PDF)
2.3. DisplayCAL
Glavna prednost je cena - program je brezplačen. ICC opisi so odlični, a čas za izdelavo je na meji uporabnosti.
Povezava: Poročilo o kakovosti ICC opisa s kolorimetrom in spektrofotometrom (HTML)
Povezane novice
Pri kalibraciji ekrana so možni različni scenariji uporabe ter s tem povezane potrebe in želje uporabnikov. Splošni napotki so precej ohlapni, a še vedno za nekatere uporabnike begajoči, saj je opcij precej. Upam, da bo ta sestavek pomagal pri izbiri parametrov.
Najbolj pogosto vprašanje pri kalibraciji monitorja je, kako pogosto naj bi to delali?
Obdelava fotografij in priprava za tisk je močno otežena, če se dela na nekalibriranem monitorju. V datoteki je ena barva, na monitorju druga. Za kalibracijo monitorja imamo tri rešitve - i1Display Studio, i1Display Pro in i1Display Pro Plus. V čem se razlikujejo?
DisplayCAL je odprtokodna rešitev za kalibracijo ekrana, ki podpira tudi X-Rite inštrumente. ICC opisi so nekoliko slabši od tistih, narejenih z basICColor Display, a dovolj dobri za večino uporabnikov. Primerjave z i1Profiler nismo naredili, ker programa ne želita testirati ICC opise od drugega proizvajalca.
Dobiti željene barve na papirju je želja vsakega fotografa, oblikovalca ali tiskarja, ne glede na tehnologijo, ki jo uporablja. Včasih bi radi čim bolj verodostojno reproducirali barve, včasih jih želimo spremeniti, a vedno želimo imeti kontrolo nad njimi. Pomembno je, da nam barvni nadzor ne omogoča le hitrejšega in boljšega dela, temveč zmanjšuje stroške (material, čas), ki nastanejo pri napakah. Tako je lahko naše delo tudi cenovno bolj konkurenčno.