Kako pogosto je potrebno kalibrirati monitor?
Najbolj pogosto vprašanje pri kalibraciji monitorja je, kako pogosto naj bi to delali?
Če začnemo nekoliko manj resno - kako pogosto si moramo oprati zobe? Enkrat dnevno? Dvakrat dnevno? Po vsaki jedi? In tudi če si operemo zobe po vsaki jedi, si jih verjetno operemo tudi pred obiskom zobozdravnika! In s kalibracijo monitorja je podobno.
Dejstvo je, da so vsi monitorji barvno nestabilni. Nekateri bolj, drugi manj. To velja tudi za LCD in CRT monitorje. Po drugi strani imajo različni uporabniki različne tolerance in delajo obdelave za različno zahtevne izdelke in stranke. Kar je za enega dovolj dobro, je za drugega lahko že nesprejemljivo.
In vendar - dejstvo je, da v zadnjem času tudi manj zahtevni uporabniki kupujejo strojne kalibratorje monitorja. Nekaj zaradi tega, ker so že (skoraj) vsi ugotovili, da je to enostavneje, hitreje in točneje od ročnih postopkov, največ pa zaradi tega, ker je cena kalibratorjev postala zelo dostopna.
Vse, kar je potrebno za kalibracijo monitorja, je priključitev inštrumenta v USB priključek in zagon programa za izdelavo ICC opisa. Program kalibracijo izvede popolnoma samostojno (in brezplačno) dokler npr. opravite telefonski pogovor ali popijete kavo. Zakaj torej ne bi kalibrirali monitorjev dnevno?
Kalibracija monitorja trikrat letno s sposojenim kalibratorjem je ... isto kot pranje zob trikrat letno ... s sposojeno ščetko.
P.S.: Telegrafski odgovor na vprašanje pa je: vsaj enkrat tedensko. Za delovna mesta, kjer se opravljajo korekture zahtevnih materialov, pa dnevno.
Isti monitor - druge barve
Za LCD monitor smo naredili ICC opis. Po dveh mesecih smo preverili barve, naredili nov ICC opis in zopet preverili barve.
Točnost starega ICC opisa
Točnost novega ICC opisa
Povezane novice
Pri kalibraciji ekrana so možni različni scenariji uporabe ter s tem povezane potrebe in želje uporabnikov. Splošni napotki so precej ohlapni, a še vedno za nekatere uporabnike begajoči, saj je opcij precej. Upam, da bo ta sestavek pomagal pri izbiri parametrov.
Spektrofotometer ali kolorimeter? Priloženi program, nekaj plačljivega ali celo brezplačnega? Nekaj odgovorov na najbolj pogosta vprašanja.
Obdelava fotografij in priprava za tisk je močno otežena, če se dela na nekalibriranem monitorju. V datoteki je ena barva, na monitorju druga. Za kalibracijo monitorja imamo tri rešitve - i1Display Studio, i1Display Pro in i1Display Pro Plus. V čem se razlikujejo?
Dobiti željene barve na papirju je želja vsakega fotografa, oblikovalca ali tiskarja, ne glede na tehnologijo, ki jo uporablja. Včasih bi radi čim bolj verodostojno reproducirali barve, včasih jih želimo spremeniti, a vedno želimo imeti kontrolo nad njimi. Pomembno je, da nam barvni nadzor ne omogoča le hitrejšega in boljšega dela, temveč zmanjšuje stroške (material, čas), ki nastanejo pri napakah. Tako je lahko naše delo tudi cenovno bolj konkurenčno.
V reviji Grafičar je bil objavljen strokovni prevod X-Rite-ove knjižice o barvah. Na naši strani pa si lahko pojasnite pojme s pomočjo geslovnika.
ICC profili (barvni opisi) opisujejo, kako določena naprava (tiskalnik, monitor, tiskarski stroj, itn.) upodablja barve. Na internetu je na voljo precej brezplačnih ICC barvnih opisov in nasvetov, kako jih uporabljati. Na tem mestu smo zbrali nekaj povezav.