Kalibracija zaslona s programom DisplayCAL
DisplayCAL je odprtokodna rešitev za kalibracijo ekrana, ki podpira tudi X-Rite inštrumente. ICC opisi so nekoliko slabši od tistih, narejenih z basICColor Display, a dovolj dobri za večino uporabnikov. Primerjave z i1Profiler nismo naredili, ker programa ne želita testirati ICC opise od drugega proizvajalca.
Program omogoča tudi verifikacijo narejenega ICC opisa, ker je najbolj zanimivo za lastnike ColorMunki Display inštrumenta.
DisplayCAL potrebuje kar precej časa za izdelavo ICC opisa - pri privzetih nastavitvah 10-15 minut. basICColor Display potrebuje manj kot dve minuti.
Primerjava DisplayCAL in basICColor
ICC narejen z basICColor Display
Test točnosti: basICColor Display
ICC narejen z DisplayCAL
Test točnosti: basICColor Display
In še za vse, ki so prepričani, da ni potrebno redno kalibrirati LCD monitorjev
ICC narejen z basICColor Display
Test točnosti: basICColor Display (približno po dveh mesecih od izdelave ICC opisa, isti monitor kot prva slika)
Povezane novice
Pri kalibraciji ekrana so možni različni scenariji uporabe ter s tem povezane potrebe in želje uporabnikov. Splošni napotki so precej ohlapni, a še vedno za nekatere uporabnike begajoči, saj je opcij precej. Upam, da bo ta sestavek pomagal pri izbiri parametrov.
Spektrofotometer ali kolorimeter? Priloženi program, nekaj plačljivega ali celo brezplačnega? Nekaj odgovorov na najbolj pogosta vprašanja.
Najbolj pogosto vprašanje pri kalibraciji monitorja je, kako pogosto naj bi to delali?
Obdelava fotografij in priprava za tisk je močno otežena, če se dela na nekalibriranem monitorju. V datoteki je ena barva, na monitorju druga. Za kalibracijo monitorja imamo tri rešitve - i1Display Studio, i1Display Pro in i1Display Pro Plus. V čem se razlikujejo?
Dobiti željene barve na papirju je želja vsakega fotografa, oblikovalca ali tiskarja, ne glede na tehnologijo, ki jo uporablja. Včasih bi radi čim bolj verodostojno reproducirali barve, včasih jih želimo spremeniti, a vedno želimo imeti kontrolo nad njimi. Pomembno je, da nam barvni nadzor ne omogoča le hitrejšega in boljšega dela, temveč zmanjšuje stroške (material, čas), ki nastanejo pri napakah. Tako je lahko naše delo tudi cenovno bolj konkurenčno.
ICC profili (barvni opisi) opisujejo, kako določena naprava (tiskalnik, monitor, tiskarski stroj, itn.) upodablja barve. Na internetu je na voljo precej brezplačnih ICC barvnih opisov in nasvetov, kako jih uporabljati. Na tem mestu smo zbrali nekaj povezav.